... ale chodili jim tam lidi

08.12.2020

Stát nezvládá trestat "hříšné" restaurace. Odnesou to kolektivně všechny.

Opozice, zástupci gastronomického sektoru i běžní občané jsou rozčarovaní z rozhodnutí vlády nečekaně měnit pravidla systému PES a omezovat restaurace jen několik dní po otevření. Na hospody či restaurace je podle nich aplikovaná kolektivní vina, protože stát nezvládá trestat konkrétní viníky. Restaurace navíc z epidemiologického hlediska za současné zhoršení situace nemohou.

Gastronomické odvětví tratí nyní při částečném omezení podle odhadů zhruba 200 milionů denně na tržbách a podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka nebudou restaurace či hospody schopné v podobných podmínkách ani otevírat. Podle restauratéra Luboše Kastnera se hospody propadnou po zkrácení otvírací doby do další ztráty.

Podmínky podle Stárka nelze měnit ze dne na den a vláda by se měla řídit systémem PES. "Neviděli jsme žádnou statistiku, kolik z 35 000 restaurací opatření porušilo. Pokud se tak někde stalo, orgány mají činit, mají pravomoc provoz uzavřít. K dodržování restrikcí neustále vyzýváme," řekl Stárek. Uvolnění režimu se podle něj trefilo do Mikuláše, kdy lidé nedodržovali žádná vládní nařízení. Plná podle něj byla náměstí, ulice i veřejná doprava. Trest přitom podle něj padl pouze na restaurace.

Plošný trest pro restaurace kritizuje i opozice. "Rozvolnění se událo ve čtvrtek, takže je evidentní, že bary a restaurace nenesou na zhoršených číslech žádný díl. Přesto jsou jako první "potrestány" plošným opatřením. Nebylo by lepší zavřít nekompetentní vládu?" uvedl na Twitteru poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle ekonomického experta a poslance ODS Jana Skopečka vláda dostává "chaotickým rozhodováním" do neřešitelné situace celé skupiny obyvatel. "Zavřít by se někam měla vláda a ne restaurace," uvedl na svém Twitteru Skopeček. "I majitelé restaurací jsou jen lidé, potřebují se živit a trochu fungovat. Uzavření ve 20:00 je pro ně další rána," dodal.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy připraví omezení restaurace o další miliardu týdně navíc na tržbách. "Gastronomické podniky v ČR nebudou přicházet o průměrně 200 milionů korun denně jako ještě v těchto dnech, ale o zhruba 340 milionů denně," uvedl Kovanda s tím, že tržby jim tím klesnou na zhruba třetinu a pro mnohé restaurace to může být až likvidační.

Restaurace musely z vládního nařízení být od 14. října do 2. prosince veřejnosti uzavřené. Občerstvení mohly prodávat jen přes výdejní okna. V době uzavření tratilo gastronomické odvětví podle výzkumné společnosti Nielsen každý den na tržbách přes 400 milionů, do konce roku může jít o propad až 70 miliard korun.

Problém s trestáním viníků vládě dělá současná podoba krizového zákona, který sice například omezuje restaurace, avšak neumožňuje pokutovat samotné podnikatele jako právnické osoby. Hrozí jim tak maximálně pokuta 20 tisíc.

Vláda proto v pondělí schválila dílčí novelu tohoto zákona, kterou má projednat sněmovna. "U zákona o ochraně veřejného zdraví, podle kterého nosíme třeba roušky, je odpovědnost fyzických osob i podnikatelů za přestupek až 3 miliony korun. U krizového zákona, podle kterého jsou vydávána ta velká opatření, je pokuta jenom 20 tisíc a ještě jenom pro fyzické osoby," popsal paradox pro Radiožurnál odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál s tím, že oba zákony platí už dvacet let a vláda si mohla problémů s pokutami všimnout nejpozději na jaře.

Vláda v pondělí rozhodla, že restaurace, kluby a bary budou muset od středy místo dosavadních 22:00 zavírat už ve 20:00, včetně výdejních oken. Po celý den bude platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) byla zjištěna četná pochybení související se stravovacími podniky jako nedodržování stanovené zavírací doby či kapacitní limit.


Po pěti dnech se systém pro restaurace zase boří, stěžuje si Stárek na diskriminaci. Zvažuje i soud.

Už od středy budou muset bary, restaurace a další stravovací zařízení zavřít nejpozději ve 20 hodin. Opatření, o kterém vláda rozhodla v pondělí, se vztahuje i na podobné podniky v hotelech nebo výdejová okénka. Otevírací doba do 22.00 tak platila v Česku jen pět dní. "Nemůžeme neustále otevírat a zavírat, potřebujeme stabilní systém," řekl pro Radiožurnál prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Jak zásadní rozdíl pro restaurace je, pokud zavírají v osm, nebo v deset večer?

Pro mnohé zásadní. Pokud jdou lidé na večeři, tak většinou nepůjdou v pět nebo v šest hodin, ale chodí večer. Často právě kolem osmé hodiny. Ale myslím, že to není to podstatné.

Rozhovor s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem

Podle mého názoru je důležité, že po pěti dnech, kdy se zavedl systém, tak se opět boří a mění. A pouze podnikatelé v restauracích dostávají opět jiné podmínky. Jednoznačně je to diskriminace jedné části oboru a bohužel v těchto podmínkách se nedá podnikat.

Konzultovala vláda toto opatření se zástupci odborů? Máte šanci předat ministrům své argumenty?
Jsme v kontaktu s ministerstvem průmyslu a obchodu a s vicepremiérem (Karlem) Havlíčkem (ANO), o tomhle jsme hovořili s panem premiérem (Andrejem Babišem z ANO). Snažili jsme se vysvětlit, že není nikde prokázáno, že restaurace jsou hlavním zdrojem šíření. A pokud tady byly nějaké případy, tak má stát sankcionovat ty podniky, které pravidla poruší. Případně je hygienické stanice mohou i zavřít.

Není důvod k tomu, abychom po pěti dnech zavírali všechny restaurace - nebo spíše omezovali - ale s tím, že do týdne může přijít úplné uzavření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se odvolává na častá porušování opatření v restauracích. Máte informace o tom, že by k tomu docházelo?
Chápu pana ministra. Dělá to, co je jeho úkolem - bojovat proti šíření koronaviru a proti rostoucím číslům, ale dosud jsme neviděli konkrétní statistiku, která by řekla, že z 35 tisíc restaurací byla ve stu z nich zjištěna porušení.

Zadruhé ten negativní vývoj i podle odborníků nemá souvislost s otevřením restaurací. Před 14 dny se otevíraly školy, kde děti sedí šest až osm hodin vedle sebe, zatímco v restauraci jsou s rozestupy možná dvě hodiny.

Situace ale na mnoha místech nebyla po čtvrtku úplně ideální...
Ideální nebyla a dalo se to předpokládat. Vyzvali jsme všechny provozovatele a zákazníky, aby dodržovali pravidla. Na druhou stranu to nebyly jen restaurace. Podívejme se, co se odehrávalo ve veřejném prostoru na náměstích nebo v Praze v městské hromadné dopravě. Po čtyřiceti dnech lidé vyrazili ven.

Bohužel ne všichni dodržují pravidla, ale porušování pravidel není primárně záležitostí restaurací, ale právě ony nesou veškerou váhu. Nejsem odborník, počkejme si na další vývoj čísel, ale myslím, že zkrácení otevírací doby restaurací nám v tomto případě nepomůže.

Co bude s oborem dál? Může se stát, že to významná část restaurací teď vzdá, protože jsou na pokraji svých finančních možností?
Rozhodně. Podnikatelé už jsou poměrně rozzlobeni na to, že se podmínky mění. Zprovoznění restaurace není jenom otřít stoly a otevřít dveře. Musíte zajistit zásoby a personál, který mnohdy už v restauraci není. Někteří jsou na překážkách, jiní se musí dokonce znovu najmout. Nemůžeme neustále otevírat a zavírat, potřebujeme stabilní systém.

Tady před dvěma týdny vyšla tabulka opatření, kterou jsme připomínkovali, i když si myslíme, že není dokonalá. Ale teď se po týdnu, kdy jsme vstoupili do stupně tři, opět upravuje. Ptám se tedy, kdy tady bude jasný a stabilní systém? Anebo kdy vláda řekne: zavíráme? Ale nemůže pak zavírat pouze restaurace. A škody, které jim způsobili, by měli kompenzovat. Ale k tomu u restaurací nedošlo.

A máte teď nějakou pomoc od státu, nebo vám vláda omezila podnikání bez náhrady? Zvažujete, že byste rozhodnutí napadli u soudu?
Soud je až dalším krokem. Stát má jednoznačně ze zákona povinnost odškodnit ty, které svým opatřením poškodil. Zvažujeme proto všechny kroky.

Na druhou stranu opakovaně říkáme, že pomoci, která tady teď je, si vážíme. Je to program Antivirus, tedy peníze, které částečně pomohou udržet zaměstnance. Jsou to peníze, které částečně pomohou udržet zaměstnance, protože v některých případech není stoprocentní krytí. Ty finance protečou restaurací jen z toho důvodu, abychom udrželi zaměstnance.

Druhý program se týká nájemného, ale ve své podstatě je v nájmu padesát procent restaurací. Veškeré další škody a náklady prostě jdou za těmi restauracemi. Jsou možná ochotní to vydržet jednou, možná dvakrát, ale tato situace je dále neudržitelná.


Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky