Týden 16/2020 - Čínský vir, čínská chyba

19.04.2020

Budeme požadovat mezinárodní vyšetřování původu koronaviru, deklarovala Austrálie. Číně nevěří.

Austrálie bude požadovat mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru a jeho rozšíření. Ministryně zahraničí Marise Payneová se připojila ke kritice Číny a řekla, že nedůvěřuje tomu, jak Čína o situaci informuje. Uvedla to v neděli agentura Reuters.

Dosud se uvádělo, že se virus zřejmě rozšířil z trhu se zvířaty v čínském městě Wu-chan. Čína ale čelí obviněním, že zpočátku informace o nákaze tajila. Americký prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že pokud Čína vědomě nezasáhla a nezabránila šíření, ponese následky. Nákaze podlehlo celosvětově přes 160 000 lidí a nejvíce mrtvých, přes 39 000, mají Spojené státy.

"Ty záležitosti kolem koronaviru si zasluhují nezávislé prošetření a já si myslím, že je důležité, abychom to udělali. Austrálie na tom bude trvat," sdělila v neděli Payneová v australské televizi ABC.

Austrálie má zatím 6589 nakažených a 71 mrtvých. Počet nakažených se v zemi už sedmý den zvyšuje o méně než jedno procento, což je mnohem lepší situace než v dalších státech.

Čína je pro Austrálii sice nejvýznamnější obchodní partner, vztahy obou zemí se ale zhoršily, když Austrálie Čínu obvinila z vměšování do vnitřních záležitostí a kritizovala za její rostoucí vliv v oblasti Tichomoří.

Kritika WHO

Trump za postup v době epidemie pozastavil americké příspěvky Světové zdravotnické organizaci (WHO) a označil ji za příliš zaměřenou na Čínu. Přístup WHO kritizoval také australský ministr zdravotnictví Greg Hunt, když řekl, že některé kroky WHO nebyly nápomocné.

"Některé reakce jejich představitelů v Ženevě světu podle nás nepomohly. My jsme vyvázli dobře, protože jsme zavedli vlastní opatření," řekl.

Austrálie bez ohledu na doporučení WHO zakázala už 1. února vstup lidem přijíždějícím z Číny. Později uzavřela hranice a vyhlásila přísná omezení pohybu.


Čína ponese následky, pokud vědomě nezamezila šíření viru, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump varoval Čínu před následky, pokud vědomě nezasáhla a nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Virus se poprvé objevil na přelomu roku v čínském městě Wu-chan a Čína čelí obviněním, že nákazu zpočátku tajila.

Podle Trumpa je nyní nutné si položit otázku, jestli rozšíření koronaviru byla "chyba, která se vymkla kontrole", anebo jestli to byl důsledek vědomého jednání.

"Pokud to byla chyba, budiž, chyby jsou chyby. Pokud jsou ale za to vědomě odpovědní, pak by samozřejmě měli nést následky," řekl Trump podle agentury Reuters v noci na neděli novinářům, přičemž neupřesnil, jaké akce by mohly Spojené státy proti Pekingu podniknout.

Podle Trumpa byly vztahy USA a Číny dobré, "dokud (Číňané) neprovedli tohle". Americký prezident rovněž znovu zpochybnil čínské statistiky obětí koronaviru. Peking v pátek oznámil, že údaje revidoval a připočetl k bilanci dalších 1300 mrtvých, což je více než třetina z celkového čínského počtu.

Šéf Bílého domu již dříve Peking kritizoval za nedostatečnou transparentnost v boji proti koronaviru. Tento týden rovněž zastavil americké financování Světové zdravotnické organizace, která podle něj Číně straní.

Zdroj: iRozhlas


V Británii vybalili nepoužitelné čínské testy za půl miliardy

Pokus britské vlády navýšit testovací kapacity v boji proti koronaviru skončil zjevným nezdarem. Británie objednala domácí testovací sady za bezmála půl miliardy korun od dvou čínských společností, ty jsou však, jak se ukázalo, nepoužitelné.

Testovací sady, které stály britskou kasu 16 milionů liber (497 milionů korun), vykazují podle nálezu jedné laboratoře Oxfordské univerzity jen nedostatečnou přesnost. Ministerský předseda Boris Johnson přitom ještě nedávno hrdě poukazoval na to, že manipulace s předmětnými domácími testovacími sadami na přítomnost protilátek proti koronaviru je "snadná jako těhotenský test".

Jenže, jak deníku The New York Times potvrdil mluvčí britského ministra zdravotnictví, zmíněné testy jsou očividně k ničemu. Británie se teď podle něj pokouší sady vrátit a získat alespoň část peněz zpět. Nakolik je to možné, je ale otázka, připustil.

Ministři dali souhlas k objednávce dvou milionů domácích testovacích sad pro odběr a vyhodnocení krve z prstu v celkové ceně 16 milionů liber. Jak zmíněný americký list informoval už ve starší, středeční zprávě, požadovaná cena byla podle britského zdroje přemrštěná, technologie předmětných pomůcek neověřená a podmínkou byla platba předem.

Půl milionu sad bylo dodáno ještě předtím, než zkušební laboratoř dokončila jejich prověrku v Británii a konstatovala, že jsou v podstatě nefunkční. Podobně dopadly i zkoušky dalšího milionu a půl sad dodaných jinou čínskou firmou.

Zdroj: Forum24.cz

Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky