Týden 46/2020 - ČT Krize #2

22.11.2020

Další otřes v Radě ČT: Předseda rezignoval kvůli odvolání dozorčí komise, odstoupil i jeho zástupce.

Předseda i místopředseda Rady České televize se rozhodli rezignovat. Šéf Rady René Kühn odstoupil kvůli tomu, že nebyl informován o plánovaném odvolání dozorčí komise, ke kterému došlo minulý týden. Místopředseda Jaroslav Dědič je podle svých slov "lidsky vyčerpaný". Oba ale zůstanou řadovými členy. Generální ředitel České televize Petr Dvořák pro Deník N uvedl, že situace v Radě začíná být znepokojivá.

Kühn svůj konec oznámil na dnešním zasedání Rady České televize. "Po důkladné úvaze jsem se rozhodl odstoupit z pozice předsedy Rady ČT k 20. listopadu čili tento pátek," sdělil. Radu chce ještě ve čtvrtek reprezentovat na mimořádném zasedání volebního výboru.

"V pátek samozřejmě všem kolegům pošlu řádné oznámení o odstoupení z funkce předsedy a pochopitelně, jak tomu velí pravidla, odevzdám to i písemně na sekretariátu Rady ČT," ubezpečil radní Kühn.

Odejít z funkce předsedy se rozhodl v reakci na jednání, které proběhlo minulou středu a při němž Rada na návrh radní Hany Lipovské nečekaně odvolala dozorčí komisi. Rada navíc neschválila odkup pozemků v okolí ostravského televizního studia.

"Průběh jednání i výsledky jednání ukázaly, že můj postoj byl odlišný od většiny vás kolegů (Kühn se zdržel hlasování, pozn. red.). Navíc musím připomenout, že o pravděpodobném zařazení jsem se jako předseda dozvěděl necelé dvě hodiny před začátkem minulého jednání, což není dobré z procesního hlediska," vysvětlil své rozhodnutí odstupující předseda.

Zdůraznil, že ačkoli respektuje postoj většiny, poslední jednání ukázalo příliš velké názorové rozdíly, což s ohledem na to, že by měl jako předseda zastupovat Radu na veřejnosti a být jejím mluvčím, není podle jeho slov možné. Jak sám dodal, nemůže nyní vysvětlovat její kroky.

Podotkl, že chtěl shrnout pocity, které z jednání má, a to, že Rada České televize by měla silné emoce, které kolem odvolání dozorčí komise jsou, zklidnit a měla by i vyvracet dezinformace. "Chci pomoci do jisté míry i uklidnit situaci," upřesnil Kühn.

Minulý týden Rada na návrh Lipovské odvolala dozorčí komisi, což je její poradní orgán. To jako jeden z důvodů pro rezignaci uvedl také Dědič, který se podobně jako předseda rozhodl odstoupit k 20. listopadu. Mandát mu končí za pár měsíců na konci března.

Dědič prý nevěděl o tom, že vznikla dohoda na odvolání dozorčí komise, dozvěděl se o tom údajně od novinářů. Fungování bez dozorčí komise si podle svých slov nedovede představit a celou situaci označil za bezprecedentní.

"Rada potřebuje stabilizaci, energii, shodu v zásadních věcech. Není možné, když schvalujeme nejklíčovější části, dlouhodobé plány a rozpočet, aby Rada nebyla komunikačně semknuta," řekl Dědič s tím, že proto se k rezignujícímu předsedovi Kühnovi přidává.

"Jako důvod kromě toho, co jsem zmínil, uvádím, že více než rok jsem se výrazně angažoval ve všech programových bodech, které jsme jako Rada řešili. A přiznám se, je to čistě osobní důvod, že se cítím skutečně vyčerpán. Zmatky jsem se vždycky snažil řešit, dělal jsem kompromisy. Moji rezignaci neberte tak, že nechci nést odpovědnost. Stále jsem členem Rady připravený s kolegy vše konzultovat," doplnil Dědič.

Dění v Radě kritizuje ředitel ČT Dvořák. "Vnímám velmi intenzivně, že po příchodu nových členů se mění způsob projednávání jednotlivých agend namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování," řekl Deníku N.

"To, že nyní v době projednávání pandemií ovlivněného rozpočtu letošního roku, rozpočtu příštího roku, dlouhodobých plánů nemá Rada ani dozorčí komisi, ani své vedení, je důsledek tohoto přístupu, který je spíše destruktivní než konstruktivní. Věřím ale, že stále ještě existuje šance vrátit se do stavu, kdy budou dodržovány standardní a zákonné postupy," doplnil.

Kdy se bude volit nový šéf Rady a místopředseda (Rada ČT má celkem tři místopředsedy), zatím není jasné.

Radní Zdeněk Šarapatka, který si vzal slovo ihned poté, označil Kühna i Dědiče za slušné lidi. Jejich odchod je podle jeho mínění zásahem do toho, aby Rada zůstala nezávislým orgánem. Oběma poděkoval a jejich rezignaci označil za zdrcující.

"Jsou to ti, kteří se mnou v Radě ČT byli předchozích pět let. Oba pánové jsou z mého pohledu přesně tím příkladem současné morálky nebo společenského trendu u 'loktařů', dravců, politických lobbistů a já nevím, kdo vše zasedá v mediálních radách, a sice, že jejich slušnost je pro určité skupiny i pro část radních České televize slabostí," prohlásil Šarapatka.

"Je těžké být předsedou a místopředsedou Rady ČT nejen kvůli hlasováním, která jsou předem dohodnutá, aniž by to předseda Rady ani kdokoli další věděli, to mluvím o odvolání dozorčí komise. Je těžké být předsedou a místopředsedou, kde se kdesi upečou nepřátelská stanoviska vůči České televizi jako taková," doplnil Šarapatka.

Na to Kühn reagoval tím, že deset hlasů radních, kteří dozorčí komisi odvolali, je sice silný hlas, čekal prý ale pregnantnější důvody pro jejich odvolání, včetně předchozí debaty o tomto bezprecedentním kroku.

Kühn poděkoval Šarapatkovi za podporu, vyzval ho ale k tomu, aby byl střídmější ve svých vyjádřeních.

Dědič podle svých slov nechce stavět svou rezignaci jako apriorní protest. "Nenarazil jsem na žádné zásadní komunikační problémy. Důvody jsem uvedl dva a převažuje druhý. Ve vedení jsem velmi dlouhou dobu a jsem z toho lidsky vyčerpaný. To nesouvisí s tím, co jsi říkal, to se musím ohradit," reagoval na slova kolegy Šarapatky.

Poděkování za práci si Kühn a Dědič vyslechli od radního Tomáše Samka i Pavla Matochy, který nakonec vyzval k tomu, aby se Rada vrátila k programu mimořádné schůze, která má řešit pozemky ostravského televizního studia. Což byl právě důvod, proč radní Lipovská minulý týden navrhla odvolat dozorčí komisi.


Máme novou televizní krizi, formuje se většina k ovládnutí ČT, zní z opozice. Poslanci ANO situaci v radě nekomentují

Rychlý spád událostí kolem veřejnoprávní televize zaskočil politiky, ti opoziční mluví o útoku na nezávislost ČT. Na dnešním zasedání Rady ČT rezignovali na své funkce její předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič. Stalo se tak poté, co televizní rada na popud nově zvolených členů prosazených současnou vládní většinou zablokovala koupi pozemků pod ostravským studiem ČT a odvolala revizní komisi.

Zítra se měl událostmi z Rady ČT z minulého týdne zabývat mediální výbor Sněmovny. Poslanci si pozvali předsedu televizní rady Reného Kühna, aby vysvětlil pat kolem koupě pozemků pod ostravskou budovou. Netušili ale, že předseda, podobně jako místopředseda Jaroslav Dědič, bude v době zasedání výboru sám v rezignaci. Jejich odstoupení nechtěl předseda mediálního výboru Stanislav Berkovec z vládního hnutí ANO příliš komentovat.

"Nepřísluší mi to komentovat, prostor pro dotazy bude zítra na výboru, pan předseda Kühn potvrdil účast, takže nevím, co bych k tomu řekl," odpověděl Berkovec Deníku N.

Podobně zdrženlivá byla i další členka výboru za Babišovo hnutí Barbora Kořanová. "Respektuji rozhodnutí obou pánů. Nechci jejich rozhodnutí příliš komentovat, je to jejich svobodná vůle. Osobně věřím, že si Rada ČT brzy zvolí nové vedení a bude moci plně pracovat. Celá tato kauza a výroky některých kolegů mi přijdou poněkud přitažené za vlasy," napsala Kořanová Deníku N.

Naproti tomu opozice mluví o útoku na nezávislost veřejnoprávní televize. "To, že dnes rezignoval předseda rady, svědčí o obrovských vnitřních tlacích a politizaci, máme tady novou televizní krizi se vším všudy," řekl poslanec za Starosty a nezávislé Petr Gazdík. Jednání výboru, jehož je členem, se podle něj bude aktuálním vývojem zabývat.

"Poslední vývoj je tragický, televize patrně přijde o pozemek pod budovami ostravského studia (Rada ČT na dnešním mimořádném zasedání koupi pozemků v Ostravě navzdory svému týden starému zamítavému stanovisku nakonec posvětila, pozn.red.), byla podle mě protizákonně odvolána dozorčí komise. Nemůžeme se tomu nevěnovat, jsme připraveni pokládat celou řadu otázek. Rada ČT evidentně směřuje jinam, než je nezávislost ČT," je přesvědčen Gazdík.

Podobného názoru je také člen mediálního výboru za Piráty Tomáš Martínek. "Poslední dění mě překvapilo, chápu, že když předseda a místopředseda necítí většinovou podporu, tak se takto rozhodli. Mě osobně to mrzí, myslím, že předsednictvo fungovalo, jak mělo," hodnotí Martínek rezignaci Kühna a Dědiče.

"Bohužel vidím tlaky na formování většiny, která z mého pohledu nemusí mít s ČT dobré úmysly. Ta rezignace to také naznačuje. Když sleduju vyjádření některých nových členů rady, ať už na radě, nebo na sociálních sítích, přijdou mi dost manipulativní a cítím tam snahu ovládnout, nebo minimálně destabilizovat ČT v něčí prospěch," řekl Martínek Deníku N.

"Myslím, že nejsem sám, koho to překvapilo, určitě budeme chtít slyšet nějaké vysvětlení. V radě se změnily parametry, to už bylo předmětem diskuse. On byl jiného názoru, než bylo většinové rozhodnutí ve věci odvolání dozorčí komise," komentoval rezignaci předsedy Petr Bendl, který ve výboru zastupuje ODS.

Podle něj zatím ohrožení nezávislosti ČT není akutní. "V tuhle chvíli k tomu žádné indicie nejsou, i když to, co se tam děje, rozhodně taky standardní není. Ale jsou to věci, které se daly čekat, protože už ta volba radních nebyla ve Sněmovně úplně jednoduchá," myslí si poslanec ODS.

Opoziční pochybnosti sdílí také člen výboru za koaliční ČSSD Petr Dolínek. "Myslím si, že celý postup odvolání dozorčí komise nebyl šťastný, a je otázka, zda hlasování částečně online o takové věci je v pořádku. Je to jasné zneužití stávající situace a tento krok odsuzuji. Stojím plně za odstupujícím předsedou rady," odpověděl Dolínek na dotaz Deníku N.

Kühn i Dědič rezignovali pouze na funkce, mandáty radních si ponechávají. Při poslední volbě radních se do kontrolního orgánu ČT dostaly osobnosti, které na veřejnoprávní televizi dlouhodobě útočí. Vůdčí roli v obměněném složení rady neformálně převzala ekonomka Hana Lipovská. Poslední hlasování ukázala, že hlasy nepřátelské vůči současnému vedení ČT mohou počítat se stabilní většinou. K další velké obměně rady přitom bude mít současná Sněmovna příležitost příští rok, kdy končí mandát dalším pěti radním, včetně místopředsedy Dědiče, který dnes rezignoval.


Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky