Týden 46/2019 200 tisíc lidí na Letné

17.11.2019

    Sobotní demonstrace na Letné proti premiéru Andreji Babišovi (ANO), které se podle policie zúčastnilo více než 200 tisíc lidí, si všímají také zahraniční média a zpravodajské agentury. Americký server CNN podotknul, že šlo o jeden z největších protestů od pádu komunistického režimu v roce 1989. Podle agentury Reuters Babiš společně s prezidentem Zemanem ohrožují demokracii v "hluboce rozdělené" České republice.

    Server CNN podotknul, že sobotní demonstrace byla jedním z největších protestů od pádu komunistického režimu v roce 1989. 

    "Pro mnoho Čechů je 30. výročí revoluce hořkosladkým momentem," uvedla televize CNN v reportáži s titulkem 30 let po Sametové revoluci Češi znovu vyšli do ulic. CNN připomněla, že Babiš nadále popírá jakoukoliv dobrovolnou spolupráci s StB. Slovenské úřady loni zamítly Babišovu žalobu, podle níž měl být v dokumentech StB veden jako její agent neoprávněně.

    Dění v Praze popsaly také slovenský zpravodajský portál Aktuality.sk. Zdůraznil mimo jiné prohlášení předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře, že pokud se Babiš nevzdá postu premiéra, budou protesty pokračovat i na jaře.

    Agentura Reuters napsala, že Babišovo hnutí ANO je jednoznačně "nejpopulárnější, ale také nejkontroverznější politickou silou v Česku". Premiér společně s prezidentem Zemanem se podle Reuters před oslavami 17. listopadu stáhli do ústraní. Britská agentura také připomněla pražské červnové protesty, na nichž se sešlo přes 280 tisíc lidí.

    "Protesty v Praze jsou součástí celosvětové vlny nespokojenosti kvůli korupci a porušování lidských práv," uvedla agentura Bloomberg. Demonstranti ale podle ní nejspíš nedocílí Babišova odchodu z vlády.

    Politickou situaci v České republice přirovnává k Polsku či Maďarsku, kde se "vládnoucí populisté u moci udrželi navzdory varovným hlasům o ohrožení demokracie". Server Washington Times podotknul, že protestující dali Babišovi čas do 31. prosince, aby se zbavil podílu v Agrofertu, nebo na funkci předsedy vlády rezignoval.

    Podle serveru britské stanice BBC se demonstrace odehrála "v symbolickém čase na symbolickém místě". Demonstrantům podle ní nestačí chodit každé čtyři roky k volbám, ale vnímají sami sebe jako "systém, který zabraňuje erozi demokracie".

    "V listopadu 1989 kráčeli Češi v ulicích s požadavkem na ukončení 40 let vlády komunistů. Teď někteří protestují znovu," napsala na svém webu německá rozhlasová stanice Deutsche Welle. "Časy se změnily, ale motivace je podobná," dodala.

    SHRNUTÍ SOBOTNÍ DEMONSTRACE NA LETNÉ.

  • Na Letné se začali scházet lidé už okolo dvanácté hodiny. Přijeli také zemědělci s několika traktory. Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek řekl, že sedláci chtějí oslavit svátek pádu bývalého režimu v roce 1989, ale že také na předchozí demonstraci v červnu dali slib, že se vrátí, pokud se v zemi nic nezmění.

  • Prvního projevu se ujal místopředseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll. "Červnová Letná nebyla tečka ale dvojtečka, byla začátkem běhu na dlouhou trať," řekl během něj. Po něm vystoupil katolický biskup Václav Malý.
  • Proslovu se ujal i předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, který vyzval Andreje Babiše (ANO), aby se zbavil střetu zájmů a nepojení na média a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) nebo podal do 31. prosince demisi. Také představil pozitivní plán spolku do budoucna.
  • Na pódiu vystoupilo i dvanáct českých osobností, které připomněli dvanáct myšlenek od světového intelektuála Timothyho Snydera, které mohou pomoct demokracii.
  • Podle policie na protestní akci dorazilo zhruba 250 000 lidí. Řadí se tak mezi tři největší politické demonstrace, které se na Letné odehrály.
Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky