Týden 12/2020 - Česko šije roušky

22.03.2020

Česko šije roušky. Vyrábí je divadelníci, vězni i Dagmar Havlová. Lidé stojí fronty před galanteriemi.

Českem se šíří nový typ koronaviru, ochranné pomůcky jako roušky nebo respirátory ale chybí. Dostatek jich nemají lékaři, pacienti, senioři ani ostatní občané republiky. Řada lidí se proto rozhodla, že roušky ušijí sami, a to nejen pro sebe. Zapojili se vězni, divadelníci či učitelé. A do šití se pustila i bývalá první dáma Dagmar Havlová. Před galanteriemi, které vláda nenechala otevřené, se pak během úterý tvořily fronty.

Lidé po celém Česku spořádaně postávají před galanteriemi v několikametrových rozestupech, jak ukazují záběry na sociálních sítích. Někteří před pražským podnikem Látky Mráz již roušky měli, jiní ještě ne, jak je vidět na videu novináře Michala Cagaly. Přišli si tak do galanterie pro materiál na jejich výrobu.

Fronty se tvořily také před třemi galanteriemi v Brně Králově Poli. "Fronta před každou z nich. Dovnitř chodí lidé po jednom," popsala reportérka České televize Ivana Bártová.

Podobně to vypadalo také jinde v Brně. "Fronta na látky a cokoliv, z čeho lze vyrobit nějaká ochranná pomůcka u Karsu v Brně. Devět z deseti lidí má v městské hromadné dopravě zakrytá ústa a nos, tramvaje jsou poloprázdné," přiblížil reportér tamního Českého rozhlasu Tomáš Kremr.

Nejen v Praze nebo Brně stáli lidé v úterý fronty před galanteriemi, aby si koupili materiál na výrobu roušek. Stejná situace byla také v Hradci Králové nebo ve Zlíně.

Do šití roušek se pak pustila třeba i bývalá první dáma Dagmar Havlová. "Rozhodli jsme se pomoci zdravotníkům v nemocnicích a hospicech. U mé divadelní garderobky Ivetky pro ně šijeme roušky s pár přáteli. Prosíme, pomohl by nám někdo tyto jednoduché roušky šít, nebo alespoň přežehlovat a stříhat? Ozvěte se na nadační e-mail nadace@vize.cz," napsala na facebooku.

V Pozořicích na Brněnsku pak podle reportérky České televize Zuzany Petrů potkáte bez roušky málokoho. "Kdo ji nemá, hned ji od dobrovolníků dostane včetně návodu, jak se o ni starat. Roušky šijí desítky místních, třeba Petra Kratěnová se svou maminkou," přiblížila.

Roušky vyrábějí také švadleny z Východočeského divadla. "Krejčovské dílny Východočeského divadla v Pardubicích jedou naplno. Pět zkušených švadlen denně vyrobí desítky roušek, které se dají vyvařit a znovu použít. Dodávají je pardubické městské policii nebo také krajské nemocnici," dodal reportér tamního Českého rozhlasu Josef Ženatý.

A šije se také V krejčovských dílnách Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Provizorní roušky přednostně poslouží strážníkům, pracovníkům sociálních služeb nebo zaměstnancům magistrátu města.

Do šití se kromě divadelníků pustily také některé učitelky, "Paní učitelky ze ZŠ Bronzová ušily roušky a přinesly je na stanici Smíchov," ukázali na svém twitteru pražští hasiči.

A ministr školství Robert Plaga za ANO jim za to poděkoval. "Velké poděkování všem pracovníkům ve školství, ať už učí na dálku, nebo pomáhají například jako zrovna teď na Fakultní základní škole Brdičkova. Klobouk dolů," napsal na svém twitteru.

Do výroby ochranných pomůcek se pustili také vězni. "Odsouzení muži z Věznice Pardubice začali šít ochranné roušky. Jakmile se výroba plně rozjede, budou schopni vyprodukovat cca 40 tisíc roušek měsíčně pro potřebu vězeňské služby i státu," uvedla na twitteru vězeňská služba.

Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky