Týden 7/2020 AKK couvla

16.02.2020

Merkelovou v čele vlády nevystřídá. Šéfka německé CDU nepovede stranu do parlamentních voleb.

Annegret Krampová-Karrenbauerová se příští německou kancléřkou nestane. Nepůjde tak ve stopách Angely Merkelové. Šéfka křesťanských demokratů (CDU) Krampová-Karrenbauerová totiž nepovede svou stranu do parlamentních voleb. Informovala o tom v pondělí agentura DPA s odvoláním na vedení CDU.

Annegret Krampová-Karrenbauerová zdůvodnila svoje rozhodnutí tím, že je proti tomu, aby strana CDU spolupracovala na jakékoli úrovni s radikální stranou Alternativa pro Německo (AfD).

"Existuje nevysvětlitelný vztah mezi částmi CDU a AfD," řekla podle agentury DPA Krampová-Karrenbauerová.

Krok Krampové-Karrenbauerové souvisí s politickou krizí v Durynsku, kde se minulý týden předsedou regionální vlády stal Thomas Kemmerich (FDP) díky hlasům svobodných demokratů, CDU a právě AfD. Bylo to poprvé, co AfD podpořila premiéra v některé spolkové zemi. Křesťanští i svobodní demokraté přitom dlouho zdůrazňovali, že spolupráce s populistickou AfD nepřichází v úvahu.

Bývalý šéf německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel je přesvědčen, že po oznámené rezignaci předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové čekají Německo předčasné volby. Politici CDU hovoří o nezvykle vážné situaci pro stranu. Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) zase požaduje rezignaci kancléřky Angely Merkelové (CDU).

"Domnívám se, že to nebude dlouho trvat a budou nové volby," řekl Gabriel listu Bild. Konec Krampové-Karrenbauerové, která se nebude ani ucházet o post kancléřky, je podle něj logickým důsledkem toho, že se nedokázala prosadit v Durynsku, kde proti její vůli křesťanští demokraté hlasovali pro kandidáta na ministerského předsedu, jehož podpořila také AfD. Německo podle Gabriela nyní zažívá konec druhé velké lidové strany.

Krampová-Karrenbauerová se šéfkou CDU stala v prosinci 2018, kdy v této funkci nahradila kancléřku Angelu Merkelovou, a od loňského července je ministryní obrany. Merkelová se v pondělí 10. února podle agentury DPA vyslovila pro to, aby Krampová-Karrenbauerová ministryní zůstala.

Zdroj: iRozhlas.cz


Německá politika žije v pondělí rozhodnutím šéfky CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové skončit ve funkci. Ve Středoevropském deníku přinášíme reakce od našich západních sousedů. Píšeme také o skandálu katolické církve v Polsku nebo nebývale ostrém vyjádření místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové na adresu středoevropských vlád.

Velký respekt má k rozhodnutí Annegret Krampové-Karrenbauerové (AKK) neucházet se o post kancléřky ve volbách a složit i funkci předsedkyně CDU šéf bavorské CSU Markus Söder. Právě toho by mohly strany křesťanské unie do příštích parlamentních voleb coby lídra vyslat. Söder odchodu AKK lituje, protože si prý vybudovali vztah založený na vzájemné důvěře.

Místopředsedu Spolkového sněmu za SPD Thomase Oppermanna rezignace Annegret Krampové-Karrenbauerové překvapila. "Mohla zůstat cool a coby kandidáta na kancléře nastrčit Markuse Södera, jako to kdysi provedla Angela Merkelová s Edmundem Stoiberem," citují Oppermanna deníky z mediální skupiny Funke.

Podle spolupředsedkyně Zelených Annaleny Baerbockové existuje nebezpečí, že po odchodu AKK vznikne ještě větší mocenské vakuum. Bývalý ministr obrany Volker Rühe pro deník Bild uvedl, že CDU musí překonat "dualismus", kdy funkci šéfa vlády a strany zastávají dvě osoby.

ARD v komentáři upozorňuje na to, že při dramatických událostech kolem volby durynského premiéra nepřišel Annegret Krampové-Karrenbauerové nikdo z jejích pěti místopředsedů na pomoc. "Vnitrostranické pochybnosti trvaly už od jejího těsného vítězství při volbě předsedy CDU nad Friedrichem Merzem," dodává ARD.

Kromě personálií se probírá i další hodnotové směřování konzervativní CDU. Hlavně se řeší, jestli by do budoucna mělo být absolutní tabu jak spolupráce s pravicově populistickou AfD, tak s levicovou Die Linke. Bývalý ministerský předseda Hesenska a vlivná postava stranických kuloárů Roland Koch si myslí, že kooperace s Linke je stejně nepřijatelná.

Do turbulentní situace v Německu přijíždí v pondělí maďarský premiér Viktor Orbán. Ve čtyři odpoledne má na programu schůzku s kancléřkou Angelou Merkelovou. Na šéfa strany Fidesz, která má pozastavené členství u evropských lidovců, budou čekat v Německu i demonstranti.

Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky