Týden 36/2020 - Začíná zarouškovaný podzim

06.09.2020

Praha na prahu komunitního šíření koronaviru, ministr skoro-všeho Havlíček v karanténě, nová pravidla pro nošení roušek a v tom se děti vrací do škol...

Roušky - jaká jsou nová pravidla?

Pravidla pro nošení roušek se od úterý mění. Nově je lidé budou muset nosit mimo jiné v městské hromadné dopravě. Rouškám se naopak vyhnou třeba u kadeřníka. Server iROZHLAS.cz sestavil přehled, kde ochranu úst a nosu mít, a kde není povinná.

Povinné v dopravě

Roušky jsou od úterý povinné v městské hromadné dopravě, tedy autobusech, tramvajích, trolejbusech či v metru. Nutné jsou také v meziměstské dopravě, tedy i ve vlacích. A zároveň i v taxících a alternativních taxislužbách.

Lidé v Praze si je budou muset nasadit také na Letišti Václava Havla a ve všech vnitřních prostorách nádražních budov.

Povinné na úřadě

"Místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel," upřesnilo ministerstvo zdravotnictví, že roušku je třeba nasadit také na úřadech.

Roušky na poštách povinné podle ministerstva zdravotnictví nejsou. Renata Povolná z tiskového oddělení resortu v úterý dopoledne pro iROZHLAS.cz uvedla, že je lidé mít musí. Nakonec své vyjádření ale opravila. "Roušky na poštách původně byly v návrhu, později se to ale změnilo," vysvětlila.

Povinné u voleb

Chránit nos a ústa si budou muset lidé také ve volebních místnostech, kam zamíří k senátním a krajským volbám 2. a 3. října. Druhé kolo voleb do Senátu se pak uskuteční o týden později 9. a 10. října.

Povinné u nemocných a seniorů

Roušky jsou od úterý povinné také v zařízeních zdravotních a sociálních služeb. Tedy v nemocnicích, na poliklinikách, v ambulancích nebo lékárnách. A také v domovech pro seniory či ve stacionářích.

Povinné na akcích

Mít ochranu úst a nosu je nutné také na vnitřních hromadných akcích, kterých se účastní více než 100 lidí. Například na svatbách.

Bez roušek

Roušky nejsou povinné v obchodech, u kadeřníka ani v restauracích nebo hospodách. A lidé je nemusí mít ani v bazénech či posilovnách.

Ve školách roušky sice povinné nejsou, ale v Praze jejich nošení hygienici doporučují.

Výjimku z nošení roušek v místech, kde je lidé běžně musejí mít, mají děti do dvou let, nemocní lidé, kterým jejich stav nedovoluje roušku nosit. Odložit je mohou i snoubenci na svatbách během obřadu. Nemusejí ji mít také klienti domovů pro seniory nebo řidiči všech veřejných dopravních prostředků, kteří nejsou v přímém kontaktu s cestujícími.

Izolace a karanténa

U pacientů s koronavirem, kteří nemají příznaky, je nově minimální doba izolace jen deset dní.

"U pozitivně testovaných osob, které mají příznaky onemocnění covid-19, se doba izolace upravuje tak, že minimálně tři dny nesmí mít příznaky onemocnění, než bude izolace ukončena, a zároveň izolace nesmí být kratší než 10 dnů," upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.

Lidem, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, se karanténa také zkracuje na deset dnů. "Nařizuje se provést jeden PCR test mezi 1. a 5. dnem a druhý PCR test 10. den. V případě pozitivního testu se osoba izoluje. V případě negativního testu a absenci klinických příznaků lze karanténní opatření ukončit," uvedlo ministerstvo.

Pravidla pro hromadné akce

Zmírňují se pravidla pro hromadné akce. Na vnitřní akce může nejvýše 500 lidí a na venkovní 1000, tyto počty platí také pro jednotlivé oddělené sektory ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály.

Od úterý ale mohou organizátoři v prostorech s kapacitou nad 1000 lidí využít zbytek míst z poloviny. Akci na venkovním stadionu pro 5000 diváků tak může navštívit až 3000 lidí při zachování jejich rozdělení do sektorů.


Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky