Manko 320 MLD protlačili komunisté

18.12.2020

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Podpořila ho i KSČM, která podporu podmiňovala škrty v rozpočtu armády. Vláda je nakonec podpořila, i když její představitelé Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) opakovaně tvrdili, že ministerstvu obrany žádné peníze neseberou.

Komunisté, kteří dříve pro rozpočty menšinové vlády ANO a ČSSD hlasovali, trvali na svém návrhu odebrat z rozpočtu ministerstva obrany deset miliard korun. Hrozili, že bez něj rozpočet jako celek nepodpoří. Vláda a hlavně koaliční sociální demokraté škrty v rozpočtu armády odmítali.

Přesto ale sněmovna schválila návrh poslankyně Miloslavy Vostré (KSČM) na škrtnutí deseti miliard ministerstvu obrany a jejich přesunutí do rezervy. Předseda KSČM Vojtěch Filip v reakci na rozhodnutí sněmovny uvedl, že komunisté budou pro návrh rozpočtu jako celek hlasovat.

Pokud by sněmovna rozpočet neschválila, nastalo by rozpočtové provizorium a stát by hospodařil podle letošního rozpočtu. Ministerstvo financí už oznámilo, že se na tuto situaci připravuje.

Sněmovna hlasovala o změnách v rozpočtu. Podpořila například odebrání peněz na financování programů Evropské unie. Sto milionů poslala na návrh poslankyně Jany Pastuchové (ANO) Horské službě a na návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM) dalších sto milionů pro policii a hasiče.

Naopak odmítla přesun peněz z agropotravinářkých podpor například na ochranu klimatu, zadržování vody v krajině nebo na památky. O peníze nepřijde ani prezidentská kanceláře, které chtěla například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová odebrat 18 milionů korun a poslat je na podporu kultury.

Neprošly ani návrhy její a Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) na přesun prostředků z různých kapitol do rezervy. Sněmovna nepodpořila také odebrání peněz Českému svazu bojovníků za svobodu, jak navrhovali poslanci Václav Votava (ČSSD) a Jakub Janda (ODS). Ty měly dostat jiné spolky podporující veterány. Zamítla také řadu návrhů na odebrání prostředků na obsluhu státního dluhu. Například Trikolóra neprosadila v dílčích hlasováních o rozpočtu přesun 19 až 26,5 miliard korun z různých rozpočtových kapitol na snížení dluhu.

'Vláda skáče, jak komunisti pískají.' Část opozice kritizuje postoj ČSSD při hlasování o škrtu v obraně

Neuspěla ani poslankyně SPD Lucie Šafránkové s přesunem miliard korun na důchody nebo sociální služby mimo jiné z dotací na obnovitelné zdroje. Podobně dopadl i poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský s návrhy na posílení sociálních služeb celkově o dvě miliardy korun.

Sněmovna naopak podpořila návrh poslance Romana Onderky (ČSSD) na přesun 300 milionů na profesionální divadelní soubory, orchestry a sbory.

Před schvalováním je ve sněmovně také návrh zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Opozice prosazuje, aby stanovil její maximální cenu a aby smlouva o výkupu respektovala české bezpečnostní zájmy.

Poslanci by případně mohli hlasovat také o potravinové novele proti dvojí kvalitě potravin. Mohla by navíc přinést sporné kvóty na vybrané české produkty ve větších obchodech.

Někteří opoziční poslanci kritizovali v pátek postoj vládní ČSSD při hlasování o přesunu deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtové rezervy. Sněmovna návrh KSČM schválila. Komunisté, kteří tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD, jím podmiňovali podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) se ve sněmovně proti kritice ohradili.

"Až budu shánět kolegy ochotné spolknout ropuchu, zajdu do klubu ČSSD," napsal pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové není překvapení, že komunisté jsou silnějším koaličním partnerem hnutí ANO než ČSSD. "Hrdá strana by teď vypověděla koaliční smlouvu. Toho ale není rohožka schopna," uvedla na twitteru.

"Skvěle! Armáda přijde o deset miliard, protože vládní moc je jen tak velká, jak velké ústupky udělá komunistům," poznamenala ve stanovisku KDU-ČSL.

"Vláda skáče, jak komunisti pískají: Poslanci ANO, ČSSD a KSČM snížili rozpočet Armády ČR o deset miliard Kč. Návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany sebrat armádě další dvě miliardy zaplaťbůh už neprošel," napsal šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ferjenčík chtěl pozměňovacím návrhem přesunout celkem 8,15 miliardy do vládní rozpočtové rezervy z rozpočtů několika resortů.

"Rozklad KSČM v přímém přenosu. Komunisti si vydupali snížení rozpočtu obrany o deset miliard výměnou za podporu státního rozpočtu na rok 2021. Při tom ale ví, že někdy v březnu dostane obrana ty peníze zpátky. Tohle už není ani absurdní divadlo," sdělil místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

Rozpočtovou změnu kritizoval i někdejší vysoký představitel české armády i NATO generál Petr Pavel. "Rozpočet armády je jako domino. Když shodíte jednu kostku, začne se celý plán hroutit. To ohrozí akceschopnost armády," sdělil. "Dnešní zkrácení rozpočtu rozbije celý proces modernizace. Je podrazem na naše vojáky i spojence. Oslabením naší bezpečnosti v době krize," dodal.

Babiš zopakoval, že menšinová vláda ANO a ČSSD není schopna prosadit rozpočet bez podpory někoho jiného. "Armáda o ty peníze nepřijde," zdůraznil. Podle něj existuje návrh řešit peníze pro armádu v jiné struktuře a v jiném čase. "Armáda se nikdy neměla tak dobře, jako za nás, za hnutí ANO ve vládě," prohlásil.

Hamáček podotkl, že ho fascinuje zájem pravice o obranyschopnost Česka, když po jejích vládách přebíral kabinet v čele se sociální demokracií vojenský rozpočet 0,9 procenta hrubého domácího produktu.

"Nebojovali jsme za armádu jen pusou, ale i činy," řekl. Hamáček věří, že se příští rok podaří naplnit cíl, aby rozpočet obrany činil 1,4 procenta hrubého domácího produktu.

"Něco tak odporného jsem už dlouho neslyšel," komentoval opoziční vystoupení předseda KSČM Vojtěch Filip. Připustil, že má obavu, že vláda nevrátí peníze armádě na řešení pandemické krize, ale na nákup vojenské techniky. Poukazoval však na to, že nákupy se mají odehrávat v letech 2022 až 2026, nikoli v příštím roce.

Koaliční strany se dosud k pozměňovacímu návrhu poslankyně KSČM Miloslavy Vostré stavěly odmítavě. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s ním před hlasováním vyslovila souhlas. Pro převod peněz z obranné kapitoly nakonec hlasovali poslanci ANO, ČSSD, KSČM a dva nezařazení. Celkem získal hlasy 57 ze 106 přítomných poslanců.

Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky