Navalného po příletu do Moskvy hned zatkli

17.01.2021

Navalného po návratu do Ruska zadrželi. Příletu předcházela nečekaná změna místa přistání.

Ruského opozičního předáka Alexeje Navalného zadrželi policisté při pasové kontrole po přistání v Moskvě. Na letiště Vnukovo v Moskvě mělo letadlo s Navalným na palubě přistát před půl šestou SEČ, kolem šesté hodiny ale letadlo změnilo cíl a přistálo na letišti Šeremetěvo. Navalný přiletěl z Berlína, kde se od srpna léčil po otravě látkou ze skupiny Novičok.

Na letišti Vnukovo policie zasahovala proti shromážděným lidem, kteří přišli opozičního lídra přivítat. Policie do budovy letiště pouští pouze cestující s letenkami, lidé se ale tlačí v předsálí letiště a před vchodem. Policisté na místě již zatkli několik Navalného spolupracovníků.

Na letišti se shromáždili politikovi spolupracovníci a stoupenci. Ruská policie už několik z nich zatkla ještě před příletem letadla. Informovala o tom s odkazem na místní zdroje agentura Reuters. Novináři na místě zachytili na videu policii, jak odvádí opozičního politika Lubova Sobola.

Kolem páté hodiny začali na místě působit příslušníci zásahové jednotky OMON, kteří vytlačují lidi, kteří přišli přivítat Navalného po přistání.

Ruská generální prokuratura už dříve varovala, že akci bude považovat za nelegální shromáždění. To znamená, že účastníkům hrozí zatčení. Několika aktivistům už policie zabránila v nástupu do vlaku nebo letadla v Petrohradě.

Na letiště se vydali i odpůrci Navalného včetně radikálů z hnutí SERB. Ti mu v roce 2017 chrstli do obličeje zelenou dezinfekci, kvůli čemuž pak musel podstoupit operaci oka.

Rusko mezitím oznámilo, že mu Německo předalo dokumenty, které se týkají případu Navalného otravy. Uvádí to agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Německé ministerstvo spravedlnosti předtím oznámilo, že Rusku předalo přepisy rozhovorů s Navalným. Zároveň vyzvalo ruské úřady, aby případ pečlivě vyšetřily.

Podíl na politikově otravě Rusko důrazně odmítá.

Zatčení po příletu

Možným scénářem je Navalného zatčení ihned po příletu, ruská vězeňská služba totiž na opozičního politika už na konci prosince vydala zatykač. Požaduje jeho zatčení kvůli tomu, že se Navalnyj údajně vyhýbal povinné kontrole kvůli podmíněnému 3,5letému trestu, který si odpykával v jedné z kauz. Úřady ho také nedávno obvinily, že pro osobní účely zneužil peníze ze svého fondu na boj proti korupci. Údajně šlo o více než 350 milionů, v přepočtu asi 105 milionů korun.

Sám Navalnyj označil kauzy za politicky motivované a porušení práva na spravedlivý proces konstatoval i Evropský soud pro lidská práva. Vězeňská služba nyní kvůli údajnému nepodstoupení povinných kontrol žádá změnu podmíněného trestu na nepodmíněný.

Navalnyj i přes hrozbu zatčení trval na svém návratu do vlasti. Důvodem jsou letošní očekávané parlamentní volby v Rusku, ve kterých vládnoucí strana Jednotné Rusko bude chtít obhájit ústavní většinu a stvrdit tím nedávné ústavní změny. Navalnyj se snaží proti vládnoucí straně mobilizovat opozici.

Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky