Nouzový stav prodloužen do 12/12

19.11.2020

Nouzový stav potrvá jen do 12. prosince. 

Vládu při schvalování nouzového stavu opět podrželi komunisté. Nedali jí ale tolik času, kolik požadovala. Místo měsíce dostala koalice navíc tři týdny. Nouzový stav tak potrvá do 12. prosince. Hlasování proběhlo nadvakrát, protože někteří zákonodárci jej zpochybnili. Komplikovaná byla i debata, která k výsledku vedla. Trvala asi devět hodin a řešily se při ní především obchody a Vánoce.

Zatímco vládní koalice požadovala pokračování nouzového stavu do 20. prosince, komunisté přišli s vlastním řešením. Představil jej Zdeněk Ondráček s tím, že pokud by chtěl kabinet na řešení krize více času, může v pátek 11. prosince opět předstoupit před poslance.

Pravicová opozice přišla s několika dalšími návrhy. Například Pirátská strana požadovala prodloužení pouze do 24. listopadu. O tři dny více by dala vládě ODS. Lidovci a TOP 09 chtěli, aby nouzový stav skončil 4. prosince.

Nakonec prošel komunistický návrh, a to hned třikrát. Poprvé získal dostatečný počet v orientačním hlasování. Poté při schvalování bodu, přičemž výsledek vzápětí zpochybnili poslanci Miroslav Kalousek (TOP 09) a Stanislav Juránek (KDU-ČSL), kteří byli proti, ale na sjetině bylo pro. Nakonec návrh schválilo 54 poslanců, proti jich bylo 46.

Mimořádná schůze začala v osm ráno minutou ticha za nakažené koronavirem, kteří zemřeli. Poté se slova ujal premiér Andrej Babiš (ANO).

"Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu především proto, že chce dosáhnout rozhodujícího obratu v boji s koronavirovou epidemií. Je nesporné, že jsme od 30. října, kdy jsme žádali o první prodloužení nouzového stavu, již dosáhli určitého úspěchu," shrnul předseda vlády.

Poslední data podle něj ukazují zlepšení situace. Upozornil však, že i zdravotníci potřebují oddech, proto je potřeba ještě dalších třicet dní dodržovat opatření, která vláda připravila.

"Rád bych znovu zdůraznil, abychom nepodléhali falešné představě, že už je vše za námi. Mysleme na to, že jsou před námi předvánoční nákupy, Vánoce a že chceme tyto svátky oslavit v rodinném kruhu," podotkl Babiš.

Očekává, že lidé budou i nadále dodržovat opatření a nebudou připravovat žádné vánoční večírky.

"Apeluji proto i při této příležitosti na občanskou zodpovědnost, na ohleduplnost, na solidaritu. Začněme, prosím, více spolupracovat, protože bez spolupráce se všemi občany nic z toho, co navrhujeme, co všichni potřebujeme, nebude dobře fungovat. Naše osobní zodpovědnost za ostatní spoluobčany je obrovská," uzavřel svůj projev premiér.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) poté řekl, že buď lidé budou dodržovat vládní opatření a budou mít normální Vánoce, nebo se svátky klidu stanou největší příležitostí k promoření. Varoval, že pokud Sněmovna neprodlouží nouzový stav, nákaza se bude více šířit.

"Všichni si budeme chtít koupit dárky pod vánoční stromeček. Kromě dárků si koupíme i nemoc, kterou si přineseme domů," prohlásil Blatný s tím, že v první polovině ledna by následovala další vlna.

Vláda podle něj potřebuje nouzový stav pro všechny stupně protiepidemického systému PES. Pro třetí až pátý stupeň je nutností, pro první a druhý stupeň je potřeba, protože jinak nebude možné přijímat plošná opatření, doplnil.

Reagoval tak na tvrzení poslance Dominika Feriho (TOP 09), že vláda chce v nouzovém stavu pokračovat až do jara.

Později Blatný přiznal, že neví, jak dlouho bude nouzový stav potřeba. "Neřeknu vám, co bude za 30 dní, protože to nevím," podotkl. Podle něj ani v jiných státech nevědí, co bude za měsíc.

Vláda podle něj bude v pátek rozhodovat o tom, jestli Česko přejde do 4. stupně systému. Blatný také oznámil, že se od 30. listopadu s velkou pravděpodobností otevřou všechny obchody.

Právě otevírání obchodů se stalo velkým tématem debaty. Opoziční poslanci se několikrát ptali, proč menší specializované prodejny nemohou fungovat, zatímco lidé si mohou kupovat boty, oblečení, knihy a hračky ve velkých řetězcích. Blatný ale stále argumentoval tím, že čím více obchodů bude otevřeno, tím větší bude mobilita a tím vyšší bude promořenost.

"Ve chvíli, kdy bych najednou otevřel všechny obchody, by tam došlo k masivnímu nárůstu mobility, že ti poslanci, kteří mě teď kritizují, by mě kritizovali za promořování," namítal ministr.

Poměrně emotivně hájil prodloužení nouzového stavu vicepremiér Jan Hamáček. "Neprodloužit nouzový stav je to samé jako během bitvy o Británii rozpustit královské letectvo," argumentoval na plénu šéf ČSSD.

"Část Sněmovny říká, že už nastal čas rozvolňovat - nenastal. Pět tisíc nakažených denně není žádná hitparáda," doplnil Hamáček. Vláda podle něj nemá alternativu, jak ochránit občany, a vědí to podle něj i poslanci, kteří tvrdí, že by pro jeho prodloužení "nehlasovali, i kdyby je v kole lámali".

Během jednání podporu vládě vyjádřila část komunistů. Zatímco poslanec Zdeněk Ondráček kabinetu vyčítal nelogičnost a chaotičnost opatření, předseda strany Filip oznámil, že bude přesvědčovat spolustraníky, aby na prodloužení kývli.

"Mé poučení z první vlny je, že když se začalo rozvolňovat a skončil nouzový stav, uspokojili jsme se a ložisko nákazy v Česku nevyhaslo," řekl Filip. Dodal, že proto on osobně bude prosazovat prodloužení o třicet dní, nebo aby byl nouzový stav zkrácený co nejméně.

Podobně reagoval i místopředseda Grospič. Podle něj velká část poslanců KSČM návrh vlády podpořit chce, aby se udržela stabilita křivky a lidé mohli odhadovat vývoj dalších opatření. Čtyřtýdenní lhůta je podle něj minimální doba k tomu, aby lidé měli jistotu, že před svátky bude situace lepší.

Opoziční poslanci vládě vyčítali, že opět otevřela psí salony dříve než kadeřnictví. Na to ale Blatný namítal, že tam není tak vysoké riziko nákazy. "Pes není člověk a vlastně jde o veterinární službu. Kdybychom otevřeli kadeřnictví, je to péče o tělo a museli bychom pak otevřít i další služby," vysvětlil ministr.

Místopředsedkyně klubu sociální demokracie Kateřina Valachová sdělila, že prodloužení nouzového stavu podpoří, protože je to nutností. Připomněla, že vláda již připravuje změnu ústavního zákona, která by jí umožnila vyhlašovat opatření mimo nouzový stav.

Opoziční lídři často vyčítali vládě, že nic nevysvětluje. Například předseda hnutí STAN Vít Rakušan se ptal, jak vláda zhodnotí omezení prodeje v obchodech podle plochy, případně jaké dopady má zákaz prodeje v neděli.

Na to narážela i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vyzvala vládu, aby omezení počtu zákazníků v obchodech zrušila. Za to by její strana podpořila omezení nouzového stavu o dva týdny. Žádost vlády je podle ní "odfláknutá".

Blatný připustil, že omezení počtu nakupujících v prodejnách vymyslel jeho resort. Odmítl, že by součástí návrhu byla diskriminace hendikepovaných či rodičů s kočárky. Včera oznámený záměr vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) povolit nedělní prodej a zrušit omezení počtu nakupujících označil za příspěvek do diskuse, který podle něj zřejmě neprojde.

Piráti by podle předsedy klubu Jakuba Michálka prodloužení nouzového stavu podpořili v případě, že vláda přestane omezovat malé obchodníky. Dalším požadavkem bylo, aby kabinet připravil přesná doporučení pro období Vánoc.

Poslanci také dlouho diskutovali o omezení bohoslužeb. V současnosti na nich může být maximálně 15 lidí, na koncert do kostela ale může padesát návštěvníků. Blatný to slíbil vyřešit.

Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky