Vakcína na konci tunelu?

09.11.2020

První vakcína by mohla být v prosinci. U 90 procent lidí dokázala zabránit nákaze koronavirem

První vakcína proti koronaviru může zabránit u více než 90 procent lidí nákaze covidem-19, ukazuje předběžná analýza. Vývojáři Pfizer a BioNTech zveřejnění výsledků testování popsali jako "skvělý den pro vědu a lidstvo". Jejich vakcína byla testována na 43 500 lidech v šesti zemích a zatím neodhalili žádná bezpečností rizika. Společnosti plánují do konce měsíce požádat o nouzové schválení pro použití vakcíny.

V závěrečných fázích testování je vakcín asi tucet, tato je ale na základě informací BBC první, která přináší velmi nadějné výsledky. Vakcína využívá zcela experimentální přístup, kdy se injekcí zavede část genetického kódu viru za účelem tréninku imunitního systému.

Pro aplikaci jsou zapotřebí dvě dávky s odstupem tří týdnů. Pokusy v USA, Německu, Brazílii, Argentině, Jižní Africe a Turecku ukazují, že 90procentní ochrany lze dosáhnout sedm dní po aplikaci druhé dávky. Stále ale není jasné, jak dlouho imunita vydrží.

"Výsledky ukazují, že naše vakcína na bázi mRNA může pomoci zabránit nákaze covidem-19 u většiny lidí, kteří očkování podstoupí. To znamená, že jsme o krok blíže k průlomu, který by pomohl ukončit globální pandemii," píše společnost Pfizer v tiskové zprávě.

Společnost Pfizer věří, že bude schopna dodat 50 milionů dávek do konce tohoto roku a kolem 1,3 miliardy do konce roku 2021. Největší výzvou ale může být logistika.

Vakcína musí být uchovávána v ultrachladném prostředí při teplotě pod minus 70 stupňů Celsia po první tři měsíce, dalších pět dní pak bude možné skladovat vakcínu v lednici, píše agentura Reuters. Podle ředitele BioNTech Alberta Bourla lze očekávat více informací ke stabilitě skladování v prosinci.

Výsledky testování už na twitteru okomentoval současný americký prezident Donald Trump. "Opravdu skvělé zprávy," napsal.

"Dnešek je velkým dnem pro vědu a lidstvo. Dosáhli jsme zásadního milníku ve výzkumu vakcíny v době, kdy ji svět nejvíce potřebuje, zatímco počty nakažených lámou rekordy, nemocnice se dostávají na hraniční kapacity a ekonomiky se snaží znovu nastartovat," řekl Albert Bourla, generální ředitel společnosti Pfizer.

Ohledně vakcíny zůstává nezodpovězeno několik otázek, především není jasné, na jak dlouho nabízí ochranu proti covidu. Aby došlo ke schválení vakcíny ze strany amerických úřadů pro lidi mezi 16 a 85 lety, musí společnost shromáždit dostatek dat o bezpečnosti látky, k čemuž by mělo dojít později v listopadu.

Pakliže by lék dostal zelenou, zpočátku půjde do distribuce omezený počet. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA také požaduje alespoň 50% účinnost, tuto podmínku by tedy farmaceutické společnosti měly splněné, pokud výsledky experimentální vakcíny obhájí.

Aby potvrdila míru účinnosti, společnost Pfizer uvedla, že bude pokračovat ve své studii. Data musí být ještě přezkoumána nezávislými odborníky. Společnosti Pfizer a BioNTech uzavřely s vládou Spojených států smlouvu na dodávku 100 milionů dávek vakcíny ve výši 1,95 miliardy dolarů. Firmy se domluvily také s Evropskou unií, Velkou Británií, Kanadou a Japonskem.

Nyní očekávají, že v letošním roce vyrobí až 50 milionů dávek, případně dostatek vakcín k ochraně 25 milionů lidí. V roce 2021 chce vyprodukovat až 1,3 miliardy dávek vakcíny.

Český týden © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky